„Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”

„Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki” to nowoczesne narzędzie edukacyjne, minikolekcja muzealna opracowana przez edukatorów z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
26.10.2023r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przeprowadzone zostały warsztaty przez panią Katarzynę Czubińską związane z żydowskim światem i kulturą tego narodu.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w fabularyzowanej grze narracyjnej „Miasteczko Malki”, w której gracze wcielili się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka. Dzieci wspólnie zwiedzali miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia życia codziennego.
Spotkanie wzbudziło mnóstwo pozytywnego odzewu.
Izabela Skrzypczak-Szutowicz
Beata Cybel