Andrzejki

Andrzejki w Polsce obchodzone są już od XVI w. Wierzy się, że to właśnie w tym jesienno-zimowym okresie dusze zmarłych mogą łatwiej nawiązywać kontakt z żywymi. Andrzejki to również imieniny wszystkich Andrzejów oraz ostatnia okazja do szaleństw przed adwentem. Święto jest upamiętnieniem św. Andrzeja będącego patronem Grecji, Rosji oraz Szkocji. W Szkocji jest to święto narodowe i dzień wolny od pracy. Tradycja andrzejkowa ma już ponad 500 lat i kiedyś była połączona przede wszystkim z dowiadywaniem się, jak potoczy się życie uczuciowe panien szukających mężów. Przypuszcza się, że wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich, które związane były z kultem boga miłości, płodności i bogactwa.
Dawniej w wieczór andrzejek dziewczęta pościły przez cały dzień, a wieczorem jadły słonego śledzia. Miało to przynieść im proroczy sen, w którym zobaczą swojego przyszłego męża. Kolejną starą tradycją andrzejkową jest lanie gorącego wosku przez dziurkę od klucza, gdyż klucz w magicznej symbolice dotyczy sekretów, które przez moc andrzejkowego wieczoru ma siłę nam je otwierać. Dziś wróżby i obrzędy są głównie dla rozrywki i zabawy, ale mimo to, wiele starych tradycji pozostało do dzisiejszych czasów, są to na przykład: rzucanie karteczkami,  przestawianie butów w kierunku drzwi lub wspomniane wcześniej przelewanie gorącego wosku przez dziurkę od klucza. Dobrą zabawą jest również interpretacja i skojarzenia na temat kształtów powstałych z wylanego i schłodzonego wosku.
Miłego wieczoru andrzejkowego – wieczoru pełnego magii i energii, innego niż zwykle!
Aniela Florek Kółko Dziennikarsko – Medialne