Odpowiedzialność prawna nieletnich

W czwartek 30 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów z klas 7 i 8 z Panią  sierż. sztab. Emilią Wilk z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. Tematem pogadanki była „Odpowiedzialność karna nieletnich”. Pani policjantka poruszyła zagadnienia związanie m.in. z cyberprzemocą, demoralizacją oraz środkami odurzającymi. Wytłumaczyła również w zrozumiały sposób naszej dorastającej młodzieży, czym jest czyn zabroniony, wskazując różnicę między wykroczeniem a przestępstwem. Wskazała również na konsekwencje dopuszczenia się czynów zabronionych oraz ewentualnej odpowiedzialności karnej uczniów, jako osób nieletnich mających ukończony 13 rok życia. Ponadto, nasza młodzież dowiedziała się również, jak przeciwstawić się wszelkim przejawom przemocy i agresji oraz jak reagować w sytuacjach kryzysowych i do kogo się zwrócić o pomoc. Uczniowie dzięki tej pogadance zyskali znacznie większą świadomość konsekwencji swoich poczynań, często tych nieprzemyślanych. Dla wielu z nich była to ogromna lekcja na przyszłość.
Katarzyna Kicza