09 października 2017r. 14 uczniów z klas 4 naszej szkoły rozpoczęło swoją przygodę edukacyjną w ramach projektu Uniwersytetu Adama Mickiewicza „Kolorowy uniwersytet”. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z rejonu Wielkopolski.
Pani prof. Beata Mikołajczyk prorektor ds. kształcenia UAM oraz rektor Kolorowego Uniwersytetu powitała wszystkich i skierowała następujące słowa:
– Kim jest student Kolorowego Uniwersytetu? To młody, ciekawy świata człowiek, który zadaje mnóstwo pytań. -Człowiek, który chce wiedzieć, jak funkcjonuje otaczający go świat i jego organizm oraz jak poprzez naukę można dokonywać rzeczy wielkich , zachęciła też swoich studentów do ciągłych poszukiwań. – Życzę Wam, abyście w tym roku stawiali mnóstwo pytań. Pamiętajcie, nie ma pytań głupich. Są tylko głupie odpowiedzi, ale tych nie usłyszycie na UAM.
Podczas inauguracji roku akademickiego, która odbyła się w pięknej auli uniwersyteckiej, młodzi Żacy złożyli ślubowanie, odebrali indeksy, kolorowe koszulki i wysłuchali swojego pierwszego wykładu pt. „Oko i mózg – razem czy osobno?”, który wygłosił prof. zw. dr hab. Ryszard Naskręcki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Mali studenci poznali odpowiedzi na takie pytania jak m.in.:
• Czy możemy zobaczyć świat bez naszego mózgu?
• Jak w mózgu, najbardziej złożonej maszynie świata, powstaje „widzenie”?
• Czy można podglądać pracę mózgu i co z tego podglądania wynika?
Uroczysta inauguracja to dopiero początek. Przez cały rok akademicki uczniowie wielkopolskich szkół będą uczestniczyli w wielu ciekawych wykładach i warsztatach.
Dzieci poznają z bliska chemię, zobaczą wiele pokazów z zakresu fizyki, poznają tajemnice teatru… Można wymieniać długo – mówiła Renata Popiołek z Centrum Marketingu UAM.
W działania Kolorowego Uniwersytetu zaangażowały się wszystkie wydziały UAM i jednostki ogólnouczelniane – jak Biblioteka Uniwersytecka czy Ogród Botaniczny. Oznacza to, że uczniowie będą mogli zdobyć wiedzę zarówno z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych, jak humanistycznych. Głównym celem akcji jest popularyzacja nauki wśród dzieci oraz pokazanie im, jak funkcjonuje uczelnia wyższa.
Szkolny opiekun projektu
Izabela Skrzypczak-Szutowicz