Nauka zdalna w domu – WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

Drodzy rodzice, obecna sytuacja jest dla  nas wszystkich nowa i trudna. Zarówno dla Was jak i nauczycieli, a przede wszystkim dla dzieci. Wszyscy uczymy się czegoś „na nowo”. Proszę o wyrozumiałość, dalszą współpracę i zaangażowanie. Umieszczam za panią psycholog Karoliną Prabucką, kilka przydatnych informacji.    Zachęcam do zapoznania się 🙂 Organizacja nauki
  • Cisza jest ważna- zadbaj o nią. Wyłącz rozpraszające uwagę media- TV.
  • Pamiętaj o dobrym oświetleniu stanowiska nauki.
  • Przestrzegaj stałej pory nauki oraz robienie przerw w pracy.
  • Ucz dziecko samodzielnej pracy, pomagaj tylko gdy jest  to absolutnie konieczne.
Pamiętaj, jeśli dziecko nie jest w stanie opanować danego materiału, ma problemy, nie radzi sobie, zawsze może skontaktować się z nauczycielem!                                                        Wspieranie i motywowanie dziecka do systematycznej pracy.
  • Wytłumacz, że za naukę dziecko odpowiada samo, ale rodzice są zawsze do dyspozycji.
  • Pomagaj, ale nie wyręczaj (pomóż zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek).
  • Podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka pokazując praktyczne zastosowanie zdobytych informacji.
  • Połącz przyjemne z pożytecznym (jeśli dziecko lubi oglądać filmy to wykorzystaj i pokaż mu filmową adaptację omawianej lektury).
  • Doceniaj pracę i samodzielność. Chwal za wysiłek, nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości.
  • Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka i udzielaj mu wsparcia.
  • Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego poziomu jego umiejętności – uświadamiasz mu w ten sposób postępy i motywujesz do dalszej pracy.
Bezpieczeństwo dziecka w sieci
  • Ustal zasady i czas korzystania z Internetu uwzględniając wiek dziecka.
  • Rozmawiaj z dzieckiem na temat jego doświadczeń w sieci, kontroluj przeglądane treści.
  • Włącz ochronę rodzicielską, skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa.( np. dzieckowsieci.pl)
Pamiętajcie Państwo- zostańmy w domu, łączmy się on-line!  Aleksandra Leśna-Rybarczyk pedagog szkolny