sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Aktualności świetlicy 2021/22Grudzień to szczególny miesiąc. Czekamy na Mikołaja, na śnieg, na pierwszą gwiazdę, na Wigilię. Świąteczna atmosfera odczuwalna jest niemal wszędzie, także w naszej świetlicy.
Grudzień upłynął nam na rozmowach, o tym jak spędzamy Wigilię, Boże Narodzenie, o jakich prezentach marzymy, kiedy ubierana jest choinka w naszych domach. Dzieci bardzo zaangażowały się w wykonanie wszelkich prac plastycznych o tematyce świątecznej, które teraz dekorują naszą świetlice.
Świetlica szkolna wzięła udział w konkursie ekologicznym „Świat w naszych rękach” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu oraz w Ogólnopolskim konkursie prac wykonanych techniką orgiami zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 17 w Koszalinie.

Celem konkursu ekologicznego było: kształtowanie postaw ekologicznych, podnoszenie świadomości ekologicznej, uaktywnienie do myślenia o przyszłości środowiska naturalnego i recyklingu – powtórnego wykorzystania odpadów, podnoszenie świadomości na temat przyczyn powstawania smogu, sposobów ochrony powietrza i zdrowia przed zanieczyszczeniami powietrza, uświadamianie zagrożeń środowiska naturalnego wynikające z działalności człowieka oraz kształtowanie wiedzy o odnawialnych źródłach energii.

Konkurs polegał na zaprojektowaniu plakatu, który przedstawia nasz sposób dbania o wspólną planetę. Udział w konkursie wzięli: Wiktoria Szkolik z klasy 2a, Michalina Frukowska z klasy 3c oraz Maciej Staniszewski z klasy 3c.

Natomiast celem drugiego konkursu, który był związany z orgiami było: rozbudzenie wiary uczniów we własne możliwości, rozwijanie kreatywności i postawy twórczej, rozwijanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi oraz budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy.

Konkurs polegał na wykonaniu pracy techniką orgiami. Praca mogła być płaska lub przestrzenna, a format dowolny. W konkursie udział wzięli: Helena Rybeńska klasa 1c, Gabriel Grzegorek klasa 1a, Kaja Stelmaszyk klasa 1b, Barbara Rybeńska klasa 4a, Łukasz Grot klasa 7a.

Uczestnikom obu konkursów serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie.16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W ramach tego dnia w świetlicy szkolnej zrealizowaliśmy szereg zagadnień.

Wyjaśniliśmy sobie czym jest tolerancja. Zastanawialiśmy się nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek, rodziców, dziadków, nauczycieli, osób niepełnosprawnych. Zwróciliśmy również szczególną uwagę na znaczenie tolerancji w naszej szkole. „Pamiętajmy inny nie znaczy gorszy. Wszyscy jesteśmy sobie równi”. Te słowa powinny być bliskie uczniom naszej szkoły.

Uczniowie wykonali również prace plastyczną – „Ludzie choć inni, to tacy sami”.W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia poświęcone upamiętnieniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozmawialiśmy o naszych symbolach narodowych i ich znaczeniu. Wyjaśniliśmy sobie kim jest patriota i jakimi zasadami kieruje się w życiu. Poznaliśmy „Legendę o Godle Polskim”. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonały prace dotyczące państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godło – zakodowany obrazek. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę „11 listopada Dzień Niepodległości”. Dowiedzieliśmy się z niej jak wyglądało życie w Polsce, gdy Rosja, Prusy i Austria zabrały nasze ziemię (nie można było posługiwać się językiem polskim, Polska zniknęła z mapy świata, trwały wywózki na Sybir). Oddając cześć osobom, które walczyły o naszą niepodległość zaśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”.


Dzisiaj na zajęciach rozmawialiśmy o fascynujących ptakach jakimi są pawie. Cechuje je niezwykła uroda, dostojność, elegancja i gracja. Dzieci wykonały pracę „Jesienne pawie oczko”, wykorzystując przy tym całą paletę barw.Dzisiaj w świetlicy rozmawialiśmy na temat stresu wśród uczniów, o jego przyczynach, objawach i skutkach.

Mamy świadomość, że stres w zmiennym natężeniu towarzyszy nam na co dzień i jest konieczny do normalnego funkcjonowania. To stan mobilizacji organizmu potrzebny nam do tego, abyśmy zmierzyli się z trudnymi zadaniami. To tak zwany stres pozytywny.
Stresują się nie tylko dorośli, ale również dzieci w wieku szkolnym i młodsze. Dzieci zazwyczaj dają wyraz przeżywanym trudnościom poprzez swoje zachowanie. Ciało dziecka również może dawać różne sygnały (bóle brzucha, bóle głowy, senność, brak apetytu).
W świetlicy zajęliśmy się kolorowankami antystresowymi. Mogą wydawać się one mało skuteczne, ale nawet kilku-kilkunastominutowe kolorowanie jest w stanie zmniejszyć napięcie, uspokoić umysł, ciało oraz doprowadzić do stanu maksymalnego skupienia.

Grot J. Góral28 września obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Światowy Dzień Jabłka. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, że nasz kraj jest jednym z największych producentów tych owoców w Europie. Wyjaśniliśmy sobie, dlaczego warto jeść jabłka oraz jakie przetwory i potrawy można zrobić z tego pysznego owocu. Wspólnie wykonaliśmy prace plastyczne – „Jesienne jabłko z robaczkiem”.
Jabłka to owoce, które są smaczne i zdrowe. Na świecie jabłko jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej spożywanym owocem. W Polsce Światowy Dzień Jabłka ma szczególne znaczenie, ponieważ sadownictwo w naszym kraju sięga czasów królowej Bony.
Jabłko to bardzo wartościowy owoc. Zawiera mnóstwo witamin oraz błonnika. Pozytywnie wpływa na odporność, regenerację organizmu, trawienie, zmniejsza ilość cholesterolu. Jedzmy jabłka i bądźmy zdrowi.
J.Grot                 J.Góral
23 września to pierwszy dzień astronomicznej jesieni.  Tematem dzisiejszych zajęć były zmiany jakie zachodzą w przyrodzie.
Z każdej strony otaczają nas liście, które są w odcieniach żółci, brązów i czerwieni. W świetlicy szkolnej uczniowie stworzyli swoje jesienne liście, z których powstało kolorowe, jesienne drzewo.
Z jesienią kojarzą nam się również małe, kolczaste, ale bardzo sympatyczne ssaki – jeże. Uczniowie wykonywali pracę plastyczną – „Jeż – kolczasta kuleczka”.
J.Góral      J.GrotŚwietlica szkolna bierze udział w innowacji programowo – metodycznej pt. „Aktywna gazetka”. Autorem innowacji jest pani Renata Mierzwa.
W świetlicy szkolnej została stworzona gazetka, która jest aktywna. Znajdują się w niej zadania, które należy wykonać w czasie jednego tygodnia. Zadania te zawierają np. sudoku, karty z szyframi, labirynty i inne łamigłówki.
Innowacja ma na celu szerzenie idei rozwijania logicznego myślenia w wykorzystaniem różnych łamigłówek. Zadania do aktywnej gazetki przygotowują pani Renata Mierzwa i pani Antonina Zajda.
Dzisiaj w świetlicy szkolnej zostały zorganizowane zajęcia sensoryczne – zabawa modeliną.
Zabawy sensoryczne pobudzają zmysły, zachęcają dzieci do dotykania, usprawniają koordynację ruchu gałek ocznych, wpływają na harmonijną pracę układu nerwowego oraz ułatwiają odbieranie i przetwarzanie bodźców.
Uczniowie dzięki modelinie mogli ćwiczyć swoją rękę (ugniatanie, rolowanie, krojenie). Poczuć pełen relaks, bowiem zabawy modeliną uspokajają, wyciszają i poprawiają koncentrację.  Została również pobudzona kreatywność dzieci,  które mogły wykazać się inwencją twórczą.
J.Grot        J.Góral
15 września obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Dzień Kropki. Dzień Kropki jest to bardzo popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy. W naszej świetlicy powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Rozmawialiśmy o talentach jakie posiadamy, o naszych zainteresowaniach oraz o tym, w jaki sposób wykorzystujemy swoje mocne strony.
J.Grot J.GóralPo przerwie wakacyjnej zabrzmiał pierwszy dzwonek. Wiemy, że pierwsze dni w szkole bywają trudne zarówno dla dziecka jak i rodzica, dlatego staramy się, umilić czas uczniom w świetlicy szkolnej. Razem z uczniami spędzaliśmy czas na zabawie i wykonywaliśmy prace plastyczne.
Grot J.Góral

Skip to content