Nauka zdalna w domu- wskazówki dla rodziców

Drodzy rodzice, obecna sytuacja jest dla nas wszystkich nowa i trudna. Zarówno dla Was jak i nauczycieli, a przede wszystkim dla dzieci. Wszyscy uczymy się czegoś „na nowo”.
Proszę o wyrozumiałość, dalszą współpracę i zaangażowanie. Umieszczam za panią psycholog Karoliną Prabucką, kilka przydatnych informacji.
Zachęcam do zapoznania się

Organizacja nauki

• Cisza jest ważna- zadbaj o nią. Wyłącz rozpraszające uwagę media- TV.
• Pamiętaj o dobrym oświetleniu stanowiska nauki.
• Przestrzegaj stałej pory nauki oraz robienie przerw w pracy.
• Ucz dziecko samodzielnej pracy, pomagaj tylko gdy jest to absolutnie konieczne.
• Pamiętaj, jeśli dziecko nie jest w stanie opanować danego materiału, ma problemy, nie radzi sobie, zawsze może skontaktować się z nauczycielem!

Wspieranie i motywowanie dziecka do systematycznej pracy.

• Wytłumacz, że za naukę dziecko odpowiada samo, ale rodzice są zawsze do dyspozycji.
• Pomagaj, ale nie wyręczaj (pomóż zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek).
• Podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka pokazując praktyczne zastosowanie zdobytych informacji.
• Połącz przyjemne z pożytecznym (jeśli dziecko lubi oglądać filmy to wykorzystaj i pokaż mu filmową adaptację omawianej lektury).
• Doceniaj pracę i samodzielność. Chwal za wysiłek, nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości.
• Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka i udzielaj mu wsparcia.
• Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego poziomu jego umiejętności – uświadamiasz mu w ten sposób postępy i motywujesz do dalszej pracy.

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

• Ustal zasady i czas korzystania z Internetu uwzględniając wiek dziecka.
• Rozmawiaj z dzieckiem na temat jego doświadczeń w sieci, kontroluj przeglądane treści.
• Włącz ochronę rodzicielską, skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa.( np. www.dzieckowsieci.pl )

Pamiętajcie Państwo- zostańmy w domu, łączmy się on-line!

Aleksandra Leśna-Rybarczyk pedagog szkolny

Powrót do strony pedagoga