sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

„Szanujmy wspomnienia”

Sobota 17. września 2016 r. była dniem wyjątkowym, długo oczekiwanym, do którego przygotowywałyśmy się przez cały rok. To właśnie w tym dniu obchodziliśmy jubileusz budynku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja, do której uczęszczałyśmy jako uczennice, a obecnie Publicznego Gimnazjum w Czarnkowie, w którym pracujemy jako nauczycielki.

50 lat życia szkół, zebrać w całość i przedstawić cały ten dorobek podczas jednego dnia, było nie lada wyzwaniem.  To przecież praca dyrektorów, nauczycieli, pracowników i uczniów, z których każdy przez te wszystkie lata zostawiał cegiełkę swego życia, budując historię naszej szkoły.

Wiele wzruszeń dostarczyła uroczysta akademia w szkolnej auli, prowadzona przez obecnych uczniów, a także absolwentów szkoły. Przedstawiono prezentację audiowizualną, przeplataną filmikami, piosenkami, wierszami i scenkami z życia szkoły. Nie jedna łza zakręciła się w oku, nie raz pojawił się uśmiech na twarzach zebranych.

Zaszczytem było gościć emerytowanych dyrektorów szkoły, pana Mariana Barnasia, panią Marię Latuszek, pana Franciszka Francuzika, a także byłych nauczycieli i absolwentów. Z nieukrywanym wzruszeniem wstępowali na scenę przedstawiciele władz i firm miasta: burmistrz pan Franciszek Strugała, jego zastępca pan Grzegorz Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miasta pan Andrzej Tadla, poseł Maria Małgorzata Janyska, dyrektorzy szkół i przedszkoli  oraz przedstawiciele czarnkowskich firm. Składali oni życzenia na przyszłe lata pracy, przekazywali na ręce dyrekcji kwiaty i prezenty.

Kolejna część sobotniej uroczystości odbywała w hali sportowo-widowiskowej. Każdy z zaciekawieniem oglądał wystawę zdjęć, kronik, ksiąg, artykułów prasowych, zebranych w piękną wystawę, przygotowaną przez koleżanki Renatę Barnaś i Agatę Mazurek. Próbowano odszukać na starych fotografiach siebie i przyjaciół ze szkolnych ławek, przywoływano wspomnienia. Z ciekawością zaglądano do sal lekcyjnych, hali sportowej, biblioteki i innych pomieszczeń, które zadziwiały zmienionym obliczem, nowoczesnym wyposażeniem, dostosowaniem do teraźniejszych wymogów. Można było zobaczyć tablicę interaktywną w sali 105, prezent od Burmistrza, pana Franciszka Strugały, przekazany szkole z okazji jubileuszu. Z przyjemnością patrzyłyśmy na radość ze spotkania dorosłych już absolwentów z dawnymi nauczycielami i wychowawcami, pozowanie do wspólnych, pamiątkowych zdjęć.

Każdy z przybyłych gości został obdarowany pięknym, ponad 200 stronnicowym biuletynem, wydanym przez firmę Colours Factory pani Wioletty Wiśniewskiej. Zawarto w nim informacje nt. obu szkół, nazwiska dyrektorów, nauczycieli, pracowników i absolwentów a także wspomnienia, wywiady spisane na karty, osiągnięcia sportowe i naukowe i wiele innych materiałów. Czas mijał przy słodkim poczęstunku, jakim był 25 kilogramowy tort jubileuszowy oraz ciasteczka podawane z kawą i herbatą. Po uroczystościach jubileuszowych w budynku szkoły, nadszedł czas na bankiet przy muzyce i tańcach. Wspólna historia szkoły, wspomnienia, muzyka i dobre humory zintegrowały towarzystwo, które bawiło się do białego rana.

Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć, że zapisałyśmy kolejny dzień w historii czarnkowskiej szkoły. Mamy nadzieję, że dałyśmy wielu osobom powód do radości, że ten dzień pozostanie na dłużej w ich pamięci.

Organizatorki  imprezy

mgr Beata Cybel

mgr inż. Izabela Skrzypczak-Szutowicz

Skip to content