sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Krzyk gimnazjalisty

Z cyklu: Dlaczego nikt nie pyta nas o zdanie?
Odsłona czwarta – ryk

     Partia Prawa i Sprawiedliwości w swoim programie wyborczym w roku 2015 ogłosiła likwidację gimnazjów w Polsce, lecz dopiero 15 grudnia 2016 roku zostało to postanowione. Od nowego roku szkolnego rocznik 2004 będzie chodził do ośmioletniej szkoły podstawowej a następnie do czteroletniego liceum. Problemem jest to, że rocznik 2003, gdy będzie kończyć gimnazjum, rocznik 2004 będzie kończyć podstawówkę i do liceum będzie dwa razy więcej uczniów, ale rocznik 2004 będzie w liceum cztery a nie trzy lata więc sytuacja podczas wyboru studiów rocznika 2003 ustatkuje się. PiS jest partią, która działa samodzielnie, nie pyta o nic, nie pyta się nas gimnazjalistów o to, jakie my mamy zdanie na ten temat. Głosują osoby, których reforma nie dotyczy a właśnie te osoby nie powinny tego robić, a przecież nauczyciele i uczniowie w większości nie popierają likwidacji gimnazjów. W roku 1999 podczas powstawania gimnazjów w Polsce był wielki chaos i teraz gdy gimnazja będą likwidowane, będzie dokładnie to samo.

     Rząd nie przemyślał jakie będą skutki tej reformy i myślał, że wszystko pójdzie łatwo,  lecz tak nie jest. Polska jest zadłużonym krajem i na dodatek została obciążona Programem 500+ wprowadzonym kilka miesięcy temu, już nie będę pisać jaki ten program jest odrażający i niesprawiedliwy…

     Przy wprowadzaniu gimnazjów Polska dostała dofinansowanie od Unii na ten cel i nie wiadomo, czy przy ich likwidacji nie będziemy musieli tych pieniędzy zwrócić. Według mnie, ta ustawa jest niepotrzebna i jest w niej  wiele minusów. W wielu szkołach będą wszystkie klasy od pierwszej do ósmej w jednym budynku, co będzie powodować wiele konfliktów pomiędzy siedmioletnimi dziećmi a piętnastoletnią młodzieżą. Starsi mogą mieć zły wpływ na małe dzieci, ponieważ zachowują się zupełnie inaczej. Mogą także zaczepiać młodszych, co wcale nie jest dobre. Dziwi mnie to, że PiS nie przemyślał takiej decyzji i wraca do przeszłości. Utworzenie gimnazjów to był duży krok i nie ma sensu teraz się wycofywać, ale przecież PiS wie lepiej i tak jakby idzie w ciemno, nie licząc się z konsekwencjami swoich czynów, bo z pewnością ta reforma nie skończy się dobrze.

Weronika Filoda

Tags:

Skip to content