sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

OCZAMI PRZYSZŁEGO STUDENTA

W czwartek 26.04.2018 roku ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnkowie wraz z opiekunami : panią Ewą Wenz, Beatą Cybel, Moniką Chruśniak, Anną Grochowską oraz pomysłodawczynią całego wyjazdu Izabelą Skrzypczak – Szutowicz wybrała się na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na obchody  XXI Poznańskiego Festiwalu  Nauki I Sztuki. Zostaliśmy podzieleni na 5 grup. Każda grupa brała udział w  wykładach i warsztatach. Pierwsza grupa pod opieką pani Anny Grochowskiej brała udział w wykładach pt. „Geologia twarda, geologia miękka, geologia Al’ dente” oraz „Potworniaki- czyli o jasnej i ciemnej stronie komórek macierzystych”. Na wykładach dowiedzieli się co łączy każdą z wymienionych gałęzi geologii. Pamiętajcie: Panta rhei oraz cechy zdrowych komórek macierzystych i ich „ciemną stronę”?. To one mogą dać początek nowotworom, wśród nich także pierwotniakom . Dowiedzieli się także co to są pierwotniaki, jak wyglądają i w jakich narządach można je spotkać. Wykład połączony był z pokazem preparatów mikroskopowych. Druga grupa pod opieką pani Beaty Cybel brała udział w warsztatach pt. „Chemiczne dochodzenie, czyli co jest w środku?” oraz „Zapachy w kuchni”. Tematem warsztatów „chemiczne dochodzenie” była chemia analityczna. W ramach zajęć uczestnicy poznali metody klasycznej analizy jakościowej, polegającej na strącaniu osadów lub reakcjach barwnych. Natomiast tematem przewodnim warsztatów „Zapachy w kuchni” były zapachy spotykane w naszej kuchni. Pokazany był e-nos służący do oceny jakości pożywienia. Trzecia grupa pod opieką pani Moniki Chruśniak uczestniczyła w zajęciach na temat „Lupa to za mało! Odkryj tajemniczy mikroświat” i „Poznaje swoje ciało- analiza składu ciała metodą bioimpedacji elektrycznej BIA”. Na pierwszych zajęciach Elektronowy mikroskop skaningowy pozwolił nam  na obserwacje i analizę chemiczną różnych obiektów, m.in.: minerałów i skał, mikroorganizmów, wyrobów jubilerskich oraz zabytków archeologicznych. Na drugich zajęciach każdy uczestnik otrzymał indywidualną analizę wykonaną przy pomocy nowoczesnego analizatora, wykorzystującego zjawisko bioimpedacji elektrycznej (BIA). Badanie było nieinwazyjne i bezpieczne. Kolejna grupa pod nadzorem pani Izabeli Skrzypczak- Szutowicz wybrała się na warsztaty pt. „ Promieniowanie wokół na, czyli ciężkie życie radiofoba” ,a także „Nie bój się roztoczy!- pasożytnicze Acari” Celem pierwszego wykładu było przybliżenie wybranych zagadnień fizyki i chemii jądrowej, oraz uzmysłowienie słuchaczom, że substancje radioaktywne występują powszechnie w naszym otoczeniu. Wykład został zilustrowany szeregiem pokazów. Natomiast po drugim wykładzie zdobyliśmy odpowiedzi na pytania dlaczego kleszcze, które przekazują nam boreliozę, a same na nią nie chorują?, czy naprawdę co druga osoba ma na sobie nużeńce?, czy pożyteczne dobroczynki  naszego ogrodu mają szanse pokonać armię przędziorków?. Ostatnia grupa pod opieką pani Ewy Wenz brała udział w wykładach „Hydraty metanu – płonący lód” i „ W obliczu niebezpieczeństwa- pasożyty świata”. Podczas warsztatów „Hydraty metanu- płonący lód”  uczestnicy zostali zaznajomieni z podstawowymi informacjami na temat klatratów metanu, ich rozmieszczeniem, genezą, właściwościami fizyko-chemicznymi. Uczestnicy określali ilość zasobów, potencjał i przewidywali możliwe korzyści z ich wydobycia oraz porównywali ze złożami gazu ziemnego. W drugiej części warsztatu przeprowadzona była dyskusja na temat korzyści i zagrożeń, możliwości eksploatacji i wykorzystania hydratów metanu. Podczas drugich warsztatów uczniowie mieli okazje poznać najbardziej niebezpieczne i bezwzględne pasożyty na świecie. Dowiedzieli się o chorobach przez nie wywołanych oraz o sposobach ochrony przed nimi. Mogli sprawdzić swoją wiedzę w krótkim quizie tematycznym. Po ciężkim dniu nauki nadszedł czas na wzmocnienie sił w McDoanldzie. Każdy wrócił z wycieczki zadowolony z nadzieją na przyszły wyjazd. Dziękujemy pani Izabeli Skrzypczak- Szutowicz za zorganizowanie tak cudownej wyprawy do Poznania. Agnieszka Weilandt Weronika Nowak klasa IIe                                                                                                                   
Skip to content