sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Szkolny wyjazd na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

                             We wtorek, 19 lutego dwie klasy III gimnazjum z naszej szkoły wybrały się na warsztaty. Każda z grup uczestniczyła w trzech różnych rodzajach zajęć. Grupa pierwsza znajdująca się pod opieką pani Beaty Cybel rozpoczęła naukę od warsztatów pt. „Co kryje się w żwaczu, a nie widać gołym okiem?”. Dotyczyły one rodzajów pierwotniaków. Naszym zadaniem było naniesienie próbki wody z jeziora, w której znajdowały się pierwotniaki na szkiełko podstawowe.  Następnie  musieliśmy substancję ze żwacza (jedna z czterech komór żołądka krowy) zabarwić pomarańczowym płynem Lugola, aby można było dostrzec pierwotniaki. Po dłuższych obserwacjach zaczęliśmy rozpoznawać poszczególne gatunki pierwotniaków. Przy pomocy dwóch, młodych ekspertek dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat mikroorganizmów. W tym czasie, grupa druga pod dowództwem pana Krzysztofa Majewskiego  wybrała się do sali, w której przeprowadzane były zajęcia na temat pszczół i trzmieli. Poznaliśmy wiele różnych gatunków oraz rodzajów społeczności pszczół. Dokonywaliśmy analizy pszczelej anatomii. Dowiedzieliśmy się, że wbrew stereotypom, tylko jedna odmiana pszczół produkuje miód – są to pszczoły miodne. Podczas kiedy dwie poprzednie grupy zagłębiały się w  tajemnice przyrody przy pomocy mikroskopu, grupa trzecia wraz z panią Izabelą Skrzypczak-Szutowicz odwiedziła katedrę Zoologii. Mieliśmy okazję poznać wiele gatunków ptaków oraz ich stanowisko w ekosystemie. W sali, w której odbywały się owe zajęcia znajdowała się również gablota, w której były nie tylko ptaki, lecz również inne spreparowane zwierzęta. Na koniec wszystkie trzy grupy udały się do prosektorium. Pani dr Maria Nabzdyk opowiedziała o badaniach jakie się tutaj wykonuje. Była to zdecydowanie najciekawsza część naszego pobytu na uniwersytecie. Całokształt naszych zajęć można uznać za bardzo udany i niezwykle interesujący. Podczas wspólnych rozmów w autobusie cała grupa uczniów jednogłośnie stwierdziła, że z chęcią pojechałaby tam jeszcze raz. Pani dr inż. Agnieszce Ludwiczak – koordynatorce z Katedry Hodowli Zwierząt i Oceny Surowców oraz wszystkim zaangażowanym w ten wyjazd serdecznie dziękujemy!     Ewa Jur i Zuzanna Wylegała   Uczennice Publicznego Gimnazjum w Czarnkowie                                                            
Skip to content