sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Dwójce

„Day,utiapobrusa, a tipoziway” – to zdanie naprawdę napisane jest w języku polskim! Znaleźć je można w tzw. „Księdze henrykowskiej”, która znajduje się w Henrykowie w klasztorze. Zostało zapisane w 1268r. i znaczy: „Daj, niech ja mielę, a ty odpocznij/podziwiaj” – tak ponoć powiedział mąż do żony, kiedy ona mełła zboże. Z tym właśnie zdaniem zapoznali się dziś uczniowie podczas lekcji poświęconej językowi ojczystemu, ponieważ to 21. luty został ogłoszony Dniem Języka Ojczystego. Podczas zajęć staraliśmy się poznać trochę historię naszego języka, czytaliśmy „wierszyki łamiące języki” oraz rozwiązywaliśmy łamigłówki i krzyżówki związane z polszczyzną. Wszystko po to, by docenić bogactwo języka ojczystego, poznać jego różnorodne odmiany, przypomnieć zapomniane słowa czy przysłowia i poznać zupełnie nowe, mało używane słownictwo. Na korytarzu szkolnym powstała również gazetka związana z tematyką dnia, na której można było znaleźć między innymi kody QR z ukrytymi znaczeniami pojęć. Wierzymy, że dbanie o język ojczysty jest obowiązkiem każdego z nas, a doskonalenie posługiwania się nim trwa przez całe życie. Przed Państwem krótka relacja z naszych działań. Zdjęcia i materiały pochodzą m.in. ze stron: https://www.facebook.com/polszczyzna/ oraz https://www.facebook.com/edukreatywne/.  
Skip to content