sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki przypada 15. września. Jest to święto obchodzone już w niemal 170 krajach na świecie. W tym roku nasza szkoła dorzuciła skromną cegiełkę do kultywowania tej uroczystości. Skąd to święto? Dlaczego akurat kropka? Ponieważ właśnie od niej wszystko się zaczęło. 15 WRZEŚNIA 2003 roku trafiła do rąk amerykańskich czytelników książeczka „The Dot” – napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa. „Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farby tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. Poirytowana i zniecierpliwiona Vashti postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i poprosiła o  podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Zaskoczona pomyślała, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Szczęśliwa i dumna otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem. Vashti uwierzyła w siebie, pomogła odnaleźć talent swojemu przyjacielowi, a dzięki zaangażowaniu wspaniałych, kreatywnych nauczycieli czytających jej historię nadal pomaga dzieciom na całym świecie” (cytat za https://www.dropbox.com/s/r1p8lnjhu12jxru/Dzie%C5%84%20Kropki_Przewodnik.pdf?dl=0) Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odkrywania talentów, odwagi, zabawy. W naszej szkole uczniowie obejrzeli historię Vashtihttps://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ,a 8 klasa dodatkowo „Kropki” Włodka Markowicza https://youtu.be/O6UBkXLN4PI,a następnie mieli okazję narysować swoją kropkę – znak, który miał odzwierciedlić ich talent, to co jest im bliskie, czego pragną, co jest ich marzeniem. Kolejny etap twórczości obejmował kolorowanie sowy w kropki. Później wszystkie prace zawisły na tablicy i zostały uwiecznione na fotografii. Piękne jest, że wszyscy potrafimy być kreatywni, że każdy ma swój niepowtarzalny talent i tylko potrzeba odwagi, by chcieć go odkryć i pokazać światu. Każdy z nas jest kropką – może pozostać samotny, a może włączyć się w tworzenie pięknej mozaiki, obrazu różnorodnego świata – zupełnie jak na obrazie impresjonistów. Z bliska może niewiele widać, ale z oddalenia dzieło nawet dech zapiera. A zatem odkrywajmy nasze talenty, nie bójmy się kreatywności, bądźmy odważni i ciekawi świata, a Dzień Kropki niech nam o tym przypomina.  

Anna Nowak

   
   
   
   
Skip to content