sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Mój 11 listopadaMój 11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada na pamiątkę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Moim zdaniem Narodowe Święto Niepodległości, jest dla Polaków ważnym dniem: wolności, swobody wypowiadania się i uczenia się w ojczystym języku. Ten najważniejszy dla Polaków dzień jest przejawem miłości do mojej ojczyzny. Zosia Wiśniewska

11 listopada – moje Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia idziemy na cmentarze, aby zapalić znicze zmarłym. Upamiętniamy wtedy dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość. Wspominamy żołnierzy, którzy zginęli na wojnie walcząc o niepodległą Polskę. Czcimy ludzi, którzy nie bali się zginąć w imię ojczyzny. Patriotów, którzy nie bali się stawić czoła wrogowi. Mówili ojczystym językiem, prowokowali i przeszkadzali zaborcom. Walczyli o lepszy świat. Niestety zginęło wtedy tysiące Polaków, a niepodległość odzyskaliśmy dopiero po 123 latach w 1918 roku.

Julia Pilawska

Mój 11 listopada

11 listopada to dla Polaków Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie niepodległości przez Polaków w 1918 roku po123 latach niewoli (1795 – 1918). Tego właśnie dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. 11 listopada Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Ten dzień jest dzisiaj wolny od pracy i nauki szkolnej. Obchodzi się go głównie poprzez wieszanie flag, śpiewanie patriotycznych pieśni (szczególnie hymnu). Współcześnie odbywają się uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W 1919 obchodzono w Warszawie 1 rocznicę wolności i miała ona charakter wojskowy. Rangę święta państwowego nadano dopiero 23 kwietnia 1937 roku. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckie w latach 1939 – 1945 było to niemożliwe.

Julia Wilczyńska

Co to jest niepodległość?

Niepodległość oznacza dla mnie polski dom, rodzinę, najbliższych oraz szkołę. To szacunek dla języka, polskiej historii, a także praca na rzecz państwa w ramach tych obowiązków, które mamy. Oznacza to bezwzględne poszanowanie Konstytucji, która obowiązuje w danym kraju. Jest to państwo, które szanuje prawa swoich obywateli. Znaczy to, że państwo stało się wolne i nie prowadzi żadnych wojen. Pozwala nam wszystkim realizować swoje cele. Polska to kraj dzieciństwa. Niepodległość to nie marsz do wolności. To niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych. Moje osobiste przeżycia związane z tym dniem to zaduma nad tymi ludźmi, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Jestem dumna, że jestem obywatelką Polski.

Maja Mądrowska

11 listopada – moje Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym świętem państwowym, obchodzonym  11 listopada. Jest to dzień wolny od pracy i szkoły. Tego dnia wywieszam z rodzicami flagę państwową. Oddajemy w  ten sposób  cześć    bohaterom walczącym o wolność. Nosimy rozety w barwach narodowych pokazując, że o nich pamiętamy i jesteśmy im wdzięczni za wolność. Doceniamy w Polakach walkę o niepodległość i ich oddanie dla państwa.

Maks Kuta

Mój 11 listopada

11 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów.  W każdej szkole z okazji tego święta zwoływane są apele, a dzieci recytują wiersze patriotyczne, śpiewają piosenki i biorą udział w przedstawieniach. Jednak czy każdy wie dlaczego? Co powinniśmy wiedzieć o tym święcie?    Od rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię w 1795 roku naszego kraju nie było na mapie. Naród nadal istniał, ale teren kraju, administracja i rządy były pod władzą zaborców. Polacy w tym czasie wiele razy próbowali odzyskać niepodległość. Największymi zrywami niepodległościowymi były powstania – listopadowe (1830 r.) i styczniowe (1863 r.), które zakończyły się niepowodzeniem. Największa realna szansa na odzyskanie wolności zaistniała w roku 1914, gdy wybuchła I wojna światowa. Wojna wbrew pozorom dała Polakom nadzieję na powrót na mapę Europy, ponieważ była wyrazem rozłamu pomiędzy zaborcami.  W wojnie brały udział 33 państwa, 10 milionów ludzi zginęło w działaniach wojennych, a prawie 20 milionów zostało rannych. Dorobek wielu pokoleń był niszczony, zrównywano   z ziemią zabytki kulturowe i domostwa. Po wojnie zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów i wtedy wróciła nasza niepodległa POLSKA.

Maciej Czekała

   
Skip to content