sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Tradycje Wielkanocne

  Drodzy nauczyciele, pracownicy i uczniowie!

Z okazji świąt Wielkanocnych życzymy Wam zdrowia, radości, mokrego poniedziałku oraz bogatego zajączka.

Koło dziennikarskie, Maja Rybarczyk

 

Tradycje Wielkanocne

Wielkanocna Niedziela to czas przeznaczony na rodzinne biesiadowanie. Dzieci bawią się w poszukiwanie prezentów podrzuconych przez zajączka. Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą.

Jedną z najpopularniejszych tradycji Wielkanocnych jest robienie pisanek, wydmuszek itp.

Najpopularniejsze ciasta Wielkanocne to:

– babka cytrynowa,

– mazurek wielkanocny z kremem budyniowym i białą czekoladą,

– sernik z brzoskwiniami,

– mazurek wielkanocny,

– sernik z kruszonką,

– sernik wiedeński.

W Wielką Sobotę idzie się do kościoła poświęcić pokarm, który je się na następny dzień, czyli Niedzielę Wielkanocną. Święconkę niesie się w koszyku, w którym znajdują się między innymi jaja, sól, pieprz, wędliny, baranek uformowany z masła, chleb, chrzan, miód oraz babka wielkanocna

Przyjęło się, że zając wielkanocny przychodzi w pierwszy dzień świąt, czyli Wielką Niedzielę, z samego rana. Wówczas po (rzadziej przed) uroczystym śniadaniu w rodzinnym gronie dzieci szukają ukrytych w domu czy ogrodzie prezentów od zajączka.

Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą. Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami – śmigus oznaczał tradycyjne smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą.

Koło dziennikarskie, Katarzyna Madaj
Skip to content