sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Andrzejki

Andrzejki to święto obchodzone między 29 a 30 listopada, ostatnia okazja do zabawy przed rozpoczynającym się Adwentem. Jedną z tych zabaw jest wróżenie. Najpopularniejszymi wróżbami są karteczki z imionami, buty zmierzające ku drzwiom, gałązka, obrączka i różaniec – ukryte pod talerzami bądź ciasteczka z wróżbą. Wierzono, że dzięki magicznym wróżbom można wywołać diabła lub demona. Jeszcze innym z pomysłów na spędzenie czasu w andrzejki jest topienie wosku i przelewanie go przez klucz. Kształt, który zobaczymy to przepowiednia związana z przyszłością.
Co to są w ogóle andrzejki? Andrzejki to jedna z bardziej tajemniczych nocy w roku, kiedy staramy się uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej naszej przyszłości. Jak wyglądały andrzejki kiedyś? Kiedyś to święto obchodzono bardzo nietypowo. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy. W czasach współczesnych mniej pamiętamy o tym święcie, które jest ważne. Szczególnie ważne jest dla Andrzejów, którzy są imiennikami tego święta.
Podsumowując – w naszej opinii, warto obchodzić andrzejki. Można spędzić niezapomniane chwile z ważnymi dla nas osobami oraz się przy tym dobrze bawić. Różnorakie wróżby, rozmaite gry jak i sama atmosfera czyni andrzejki wyjątkowymi. Wspomnienia stworzone w to święto na pewno zapadną głęboko w pamięć.
Wróżbitki
Kółko Dziennikarskie
Skip to content