sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Wymiana międzynarodowa 23.04.2017, niedziela

O 7.30 spotkaliśmy się wszyscy przed budynkiem szkoły, gotowi do wycieczki. Trasa minęła bardzo szybko. Pierwszy postój zorganizowany był przy mini Zoo, gdzie nakarmiliśmy kozy, kangur wysłuchał wiersza w wykonaniu Zuzy, a lew i tygrys nie reagowali na naszą obecność. Pogoda po drodze dopisywała, jednak tuż przed Szymbarkiem zaczął padać śnieg ( wiosną!). W Centrum Edukacji i Promocji Regionu podziwialiśmy 4 rekordy Guinessa: dwie Najdłuższe Deski Świata, Stół Noblisty oraz Największy koncertujący fortepian świata. Ale nie to było głównym celem wizyty z CEPR. Bardzo miły przewodnik pokazał nam Dom Sybiraka, opowiedział smutną historię związaną z zesłańcami na Syberię. W Bunkrze TOW „Gryf Pomorski” odczuliśmy emocje, jakie przeżywali partyzanci podczas nalotów i ostrzałów. Widzieliśmy pomnik bohatera wojennego – niedźwiedzia Wojtka. Byliśmy również w Kościółku św. Rafała. Wielką atrakcją był „Dom do góry nogami”, we wnętrzu którego odczuliśmy efekty zawirowań błędnika. Głównym celem wyjazdu było poznanie podstaw języka kaszubskiego. Przewodnik opowiedział o alfabecie obrazkowym i odśpiewał alfabet kaszubski. Późnym popołudniem zakwaterowaliśmy się w Ośrodku Turystycznym „Warzenko”, niedaleko Gdańska. Po obiadokolacji wszyscy brali udział w zabawach integracyjnych i animacjach językowych, związanych z poznaniem języka ukraińskiego i polskiego.

Renata Barnaś, Agata Mazurek

Zdjęcia: Agata Mazurek

 

 

           

            

          

 

 

Skip to content