sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Relacja z projektu „Woda nie zna granic”

 

15.05.2017r – poniedziałek

Nasza przygoda rozpoczęła się o 6:30, gdy cała grupa spotkała się przed szkołą. 15 minut później byliśmy już w trasie. Około 10:45 przekroczyliśmy granicę. Na jednym z postojów zatańczyliśmy belgijkę na dobry początek projektu. Na miejscu grupa ukraińska i niemiecka już na nas czekała, bo dotarliśmy lekko spóźnieni. Po lunchu i zabawie integracyjnej rozjechaliśmy się z niemieckimi parterami do domów.

16.05.2017 – wtorek

O 8:00 wszyscy uczestnicy projektu spotkali się w szkole i przejechaliśmy autobusem do Boltenhagen. Na miejscu uczestniczyliśmy w dwóch zabawach integracyjnych, podzieliliśmy się na grupy: biologiczną, geograficzną i artystyczną. Grupa biologiczna pobierała próbki wody, artystyczna zbierała muszle i inne dary morza, a geograficzna po prostu chodziła po plaży i obserwowała linię brzegową. Następnie znowu przejechaliśmy autobusem, tym razem do Wismaru, gdzie zatańczyliśmy belgijkę na dworcu autobusowymi, potem weszliśmy na statek- żaglowiec. Mimo wiatru i deszczu na pokładzie znowu zatańczyliśmy belgijkę, a resztę rejsu spędziliśmy pod pokładem grając w uno i „oszusta”. Po rejsie i kupieniu pamiątek wróciliśmy do domów.

17.05.2017 – środa      

Ponownie, wszyscy spotkaliśmy się o 8:00 w szkole i rozpoczęliśmy pracę w naszych grupach. Grupa biologiczna podzielona na dwie mniejsze podgrupy udała się nad rzekę – do ujścia i do jej źródła. Po zebraniu próbek wody, grupa wróciła do szkoły. Grupa geograficzna zaczęła przygotowywać specjalną mapę, na której umieszczone były informacje o zanieczyszczeniach wód danych krajów: Polski, Niemiec i Ukrainy. Grupa artystyczna przygotowywała prace o zwalczaniu zanieczyszczeń. Po zajęciach w szkole większość uczestników wybrała się na lody. O 17:30 w szkole zorganizowany został grill integracyjny z udziałem rodziców, na którym wszyscy świetnie się bawili- tańczyliśmy belgijkę, graliśmy w pyrę- czyli robiliśmy to co zawsze na takich imprezach. Po grillu rozjechaliśmy się do domów.

18.05.2017 – czwartek      

Jak zwykle o 8:00 spotkaliśmy się w szkole i kończyliśmy nasze projekty. Rozpoczęliśmy opracowywanie zebranych wyników w poszczególnych grupach i powoli zastanawialiśmy się jak przedstawić rezultaty naszej pracy innym grupom. Po szkole chyba wszyscy wybrali się gdzieś poza obszar Rehny, żeby pojechać na zakupy i jeszcze coś ciekawego zobaczyć. Większość z nas była w Schwerinie, gdzie podziwialiśmy zamek i byliśmy na spacerze w pięknym parku zamkowym. Później udaliśmy się do centrum handlowego, gdzie zrobiliśmy małe zakupy. Niektórzy byli też w Lubece czy nad Morzem Bałtyckim. Po tak wyczerpujących wycieczkach wróciliśmy do domów.

19.05.2017 – piątek

To już ostatni dzień naszego projektu. Dokończyliśmy pracę w grupach i w sali artystycznej spotkali się wszyscy uczestnicy. Rozpoczęliśmy prezentacje zebranych przez nas wyników. Po zapoznaniu się z naszymi rezultatami, obejrzeliśmy specjalny film opowiadający o każdym dniu wymiany. Wymieniliśmy się między sobą upominkami i wypełniliśmy ankiety dotyczące wymiany. Później poszliśmy zjeść ostatni obiad i musieliśmy wyjeżdżać. Czas pożegnań był jak zwykle najtrudniejszy, ale musieliśmy wyjechać już do domów. Około 13:00 wyjechaliśmy z Rehny. O 22:20 byliśmy już w Czarnkowie i przed szkołą zatańczyliśmy jeszcze raz belgijkę. Wymiana do Niemiec była niesamowitym przeżyciem i wszyscy są zadowoleni, że pojechali. Było naprawdę super!

Marta Kubisiak

         

         

       

          

        

        

        

        

         

         

Skip to content