sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Konkurs edukacyjny „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym nt. „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem było budowanie nawyku codziennego czytania. O tym jak ważne jest czytanie uczniowie wiedzą już od dawna. Każdego dnia przeznaczają czas na obcowanie z książką. Na początku nauki w szkole z pomocą dorosłych dzieci poznają przygody bohaterów z różnorodnych źródeł. Zachęcane do codziennych ćwiczeń w samodzielnym czytaniu szybko robią postępy. Te treningi powodują, że dzieci czytają coraz sprawniej i chętnie odwiedzają bibliotekę szkolną wybierając dla siebie lekturę. Konkurs Szkolne przygody Gangu Słodziaków dał obraz systematycznego czytania w domu, co potwierdzali rodzice podpisem w mini – albumach, a dzieci za każdy podpis rodzica otrzymywały nagrodę w postaci naklejki. Motywowało ich to do podejmowania wysiłku i codziennych treningów w czytaniu. Każdy starał się czytać różnorodne teksty w domu o czym później chętnie opowiadał. W każdej klasie odbył się Dzień Głośnego Czytania. Pierwszakom przygody Słodziaków czytali wychowawcy. Drugoklasiści najpierw swoje sukcesy w codziennych treningach przedstawili pokazując zebrane naklejki, po czym prezentowali swoje umiejętności przed kolegami. Przekonali się, że czytać można zawsze i wszędzie. Ciekawym miejscem okazała się mała sala gimnastyczna, gdzie w innych niż na co dzień warunkach czytali opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz wybrane przez siebie teksty. Dzieci z dużym zaangażowaniem czytały przygody bohaterów lektury wykazując się przy tym dużą sprawnością czytania. Akustyka sali sprawiła, że dziecięce czytanie było głośne i wyraziste. Niektórzy próbowali nawet umiejętnie modulować głos, a czytany przez nich tekst wydawał się wówczas ciekawszy. Wszyscy z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Zbierane przez dzieci maskotki stanowiły dekorację sali. Wraz z wysłuchanymi przygodami stały się również inspiracją do tworzenia komiksów ze zmaganiami naszych bohaterów. Drugoklasiści mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności czytelnicze również w bibliotece szkolnej oraz pooglądać książki, które zostały do niej zakupione. Z chęcią w niedalekiej przyszłości po nie sięgną. Zainspirowani do codziennego czytania uczniowie oraz ich wychowawcy oczekują na wyniki konkursu. Ewa Sobkowska                                              
Skip to content