sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Akcja Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza .W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, podczas kolejnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele Polskie, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a w roku 2022 Ballady i Romanse Adama Mickiewicza. Wzorem lat ubiegłych lat uczniowie „Dwójki” postanowili włączyć się do Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania., która miała miejsce 3 września 2022 roku na placu Wolności, w Czarnkowie. Uczniowie: Aniela Florek, Ryszard Cierpicki, Oliwia Furman, Katarzyna Białasik, Jagoda Maciejewska pięknie zaprezentowali swoje umiejętności w jednym z bardziej znanych utworów Adama Mickiewicza – balladzie „Pani Twardowska”. Oliwia i Anielka udzieliły nawet krótkiego wywiadu dla Radia Poznań, w którym opowiedziały o utworze i zaprezentowały fragmenty ballady. Dokonaliśmy pamiątkowego wpisu do bibliotecznej kroniki. Oprócz uczty dla ducha, była również uczta dla ciała – przepyszny tort. Uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i emblemat z wizerunkiem wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Warto kontynuować udział w tej akcji czytelniczej, ponieważ obcowanie z literaturą piękną poszerza nasze horyzonty o kolejne doświadczenia, niecodzienne przemyślenia i snucie refleksji.
Marlena Dubiał
Skip to content