sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

W hołdzie dla Niepodległej

  Odzyskanie niepodległości i zjednoczenie ziem trzech zaborów po 123 latach niewoli jest najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski XX wieku. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. W tym dniu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską, 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. To data – symbol, bo wolność zawitała wówczas do polskich domów tylko w Kongresówce, zachodniej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim. Na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce wciąż trwały rządy pruskie a Kresy Wschodnie czekała jeszcze długa i krwawa wojna. Od samego początku istnienia odrodzonej Rzeczypospolitej uroczyście świętowano dzień 11 listopada, a ówcześni Polacy zdawali sobie dobrze sprawę, że odzyskanie niepodległości w 1918 r. nastąpiło po długoletniej walce dyplomatycznej i zbrojnej, że towarzyszyło mu wiele wydarzeń o szczególnym znaczeniu dziejowym. Dzień 11 listopada został oficjalnie wpisany do kalendarza świąt państwowych ustawą z 23 kwietnia 1937 r. jako narodowe Święto Niepodległości. W okresie okupacji hitlerowskiej i czasach PRL-u jego obchody były zakazane. Dopiero ustawą z 15 lutego 1989 r. przywrócono Święto Niepodległości, zwracając mu odpowiednią rangę i stawiając, obok święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w rzędzie największych świąt narodowych Polaków.
W  środę i czwartek,  9 i 10  listopada odbyły się w naszej „Dwójce” akademie patriotyczne z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu polskiego. Słowa do odświętnie ubranych uczniów skierowały panie –  dyrektor Bożena Zembik i wicedyrektor Sylwia Sowińska. Losy Ojczyzny od powstania kościuszkowskiego po odzyskanie niepodległości  oraz tych, którzy potrafili wywalczyć, zorganizować i  wreszcie obronić odrodzone państwo, przypomnieli uczniowie  kl. IV- VI w montażu słowno- muzycznym. Pieśni patriotyczne „Zośka” i „Żeby Polska” wyśpiewał zespół Iskierki, działający przy naszej szkole. Przepiękna dekoracja w barwach narodowych –  bieli i czerwieni doskonale dopełniła podniosły nastrój panujący w auli.
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, 10 listopada  o  godzinie 11:11 na ustach uczniów i  nauczycieli wybrzmiał hymn państwowy.
Julia Grot, Marlena Dubiał, Jolanta Góral

rbt
 
Skip to content