Dzień Bezpiecznego Internetu w SP2

W poniedziałek 20.03.2023 w Szkole Podstawowej Nr 2 w Czarnkowie rozpoczęły się wydarzenia, związane z minionym Dniem Bezpiecznego Internetu. Pomimo, że trwający okres ferii zimowych uniemożliwił przeprowadzenie zaplanowanych wydarzeń we właściwym terminie, tj. 7 lutego, to jednak szkoła doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotny jest problem bezpieczeństwa w sieci, zwłaszcza dla uczniów szkół podstawowych.
Zaplanowano szereg zajęć dla klas 1-3. Wśród aktywności, znalazły się filmiki edukacyjne o tematyce związanej z różnymi zagadnieniami, dotyczącymi bezpieczeństwa w Internecie, takimi, jak korzystanie z urządzeń elektronicznych, kontaktowanie się w sieci oraz tworzenie bezpiecznych loginów i haseł. Oprócz filmów, nasi najmłodsi uczniowie brali udział w różnego rodzaju zabawach i zadaniach, jak krzyżówki tematyczne, zadania na uzupełnianie luk oraz zadania interaktywne o różnej tematyce. Całokształt ciekawych i różnorodnych działań dla klas 1-3 to zasługa P. Antoniny Zajdy, wychowawczyni klasy 3c.
Nie zapomniano również o starszych uczniach naszej szkoły. Dla klas 4-8 zaplanowano pokaz prezentacji multimedialnej, związanej z bezpieczeństwem internetowym. Dzięki prezentacji, uczniowie mieli okazję zapoznać się z przykładami różnych zagrożeń, które czyhają na nich w sieci, takimi jak, tzw. „hejt” i „stalking” internetowy, kradzież tożsamości, kradzież danych osobowych, dóbr osobistych, haseł, itp. Oprócz prezentacji, w wybranych klasach 4-8 przeprowadzono pogadanki na temat złożoności problematyki związanej z Internetem, podczas których uczniowie szukali odpowiedzi na rozmaite pytania, m. in. dlaczego dziś tak trudno żyć bez dostępu do Internetu, jakie role spełnia Internet, ile czasu należy spędzać w sieci, jaki wpływ ma korzystanie z Internetu na relacje z rodziną i przyjaciółmi. Przygotowania i przeprowadzenia prezentacji oraz pogadanek podjął się P. Bartłomiej Rakowicz, nauczyciel języka angielskiego.
Bartłomiej Rakowicz