Sprawozdanie z wycieczki szkolnej do Kielc i w Góry Świętokrzyskie

Wyjazd zaplanowano na termin od 30.05 do 02.06.2023. W wycieczce udział wzięły klasy 6b, 6c, 7a oraz kilka dodatkowych osób. Kierowniczką oraz głównym organizatorem wyjazdu była Pani Renata Barnaś, wychowawczyni klasy 6c a Pani Anna Jahnz, wychowawczyni klasy 6b oraz Pan Bartłomiej Rakowicz, nauczyciel języka angielskiego, zostali opiekunami klas na wycieczce. Dodatkowo, Pani Anastasiia Markina została wybrana, spośród rodziców naszych uczniów, na trzeciego opiekuna wycieczki.
Bazą wypadową były Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego. To tam uczestnikom wycieczki zapewniono posiłki i zakwaterowanie w dwóch lokalnych hotelach. Tam również zrealizowano pierwszy etap wyjazdu, czyli zwiedzanie Wzgórza Zamkowego, centrum miasta a także Rezerwatu Przyrody Kadzielnia, a terenie którego umiejscowiony jest wodospad.
Kolejny dzień wyjazdu rozpoczęto wizytą w Nowej Słupi, gdzie uczestnicy zapoznali się z arkanami starożytnego hutnictwa, kowalstwa oraz garncarstwa. Uczniowie podczas warsztatów poznali fascynującą historię wielkoskalowego wydobycia rudy żelaza i prymitywnego hutnictwa, z czego przed wiekami słynęły tereny obecnego województwa świętokrzyskiego. Mieli okazję samodzielnie wykonać gliniane cegły-elementy starożytnych pieców hutniczych a także, wspólnie z lokalnymi rzemieślnikami, wziąć aktywny udział w wytopie i kuciu metalowych przedmiotów oraz lepieniu naczyń z gliny. Szczególną atrakcją okazało się rzucanie do celu żelaznym orężem; nożami i włóczniami. Warsztaty zwieńczone zostały wizytą w Muzeum Starożytnego Hutnictwa, które oferowały zwiedzającym, m.in. seansy w salach kinowych 5D oraz multimedialne wystawy.
Po południu, uczestnicy wyjazdu weszli na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, szlakiem na Łysą Górę. Głównymi atrakcjami szlaku była wizyta w klasztorze Święty Krzyż, gdzie zapoznano się z burzliwą historią tego miejsca oraz podziwianie malowniczej panoramy górskiego regionu świętokrzyskiego z tarasu widokowego.
W czwartek, 1 czerwca, udano się do Sudołu, siedziby unikatowej kopalni krzemienia, która, wraz z leżącą nieopodal osadą z epoki neolitu, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po krótkich warsztatach ze szlifowania minerałów oraz zwiedzaniu szczególnie interesujących podziemnych korytarzy, uczestnicy pojechali do Krajna, do Parku Miniatur, gdzie było im dane zobaczyć pomniejszone repliki najsłynniejszych budowli, pomników oraz obiektów geograficznych, z różnych stron świata. Ciekawym zadaniem dla uczniów, którego autorką była Pani Jahns, było przygotowanie w małych grupach prezentacji o obejrzanych tam słynnych obiektach. Na koniec kolejnego dnia wyjazdu, uczniowie, z okazji Dnia Dziecka, mieli okazję skorzystać z atrakcji pobliskiego krajeńskiego parku rozrywki.
Ostatni dzień wycieczki zainicjowano wizytą w kieleckim Centrum Edukacji Geonatura, nowoczesnym obiekcie, znajdującym się na terenie rezerwatu Wietrznia. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć tam, m.in. nowoczesne trójwymiarowe wystawy i filmy, obrazujące florę i faunę epoki dewonu na terenach dzisiejszej kielecczyzny. Finalnym punktem programu wycieczki był Zagnańsk, siedziba słynnego na cały kraj, dębu Bartek.
Bartłomiej Rakowicz