sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

„Słodka Dwójka”

Czym jest cukrzyca typu I, jakie są jej objawy, jak ją rozpoznać u dziecka? Odpowiedź na te oraz na wiele innych pytań mogli usłyszeć uczniowie klasy 2 A podczas nietypowej lekcji z okazji corocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który odbywa się zawsze 14 listopada. Wspólnie z Kapitanem Trzustką – bohaterem filmu „Kontroluj cukrzycę, ciesz się życiem” oraz koleżanką z klasy – Olą, która od 2 lat ma stwierdzoną cukrzycę typu I, uczniowie uzyskali niezbędną dla nich wiedzę na temat tej choroby.  Dowiedzieli się, czym w ogóle ta cukrzyca jest oraz po czym poznać, że ktoś się z nią zmaga. Dzięki uprzejmości koleżanki Oli, dzieci miały możliwość nie tylko usłyszeć, ale również dokładnie obejrzeć niezbędne do codziennego funkcjonowania Oli przyrządy, m.in. glukometr, peny, glukagon. Ola wytłumaczyła i zademonstrowała także działanie pompy insulinowej. Celem tej nietypowej lekcji było przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że cukrzyca nie jest zwykłą dolegliwością, ale poważną chorobą, która nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale nieleczona, bądź ignorowana, może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Ważne, żeby już od małego uczyć dzieci właściwej postawy i umiejętności szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia życia. Katarzyna Kicza                                          
Skip to content