sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Warsztaty : Co mogę zrobić, gdy wszystko idzie źle?

Każdy nauczyciel i rodzic wie, że dzieci mają duże problemy z mówieniem o uczuciach, nazywaniem emocji czy rozwiązywaniem konfliktów.  Mimo znajomości podstawowych nazw emocji dzieci nie potrafią ich kontrolować. Wszyscy uczymy się tego w wyniku socjalizacji. Nasi uczniowie także mają taką możliwość przebywając w grupie, szkole, środowisku rówieśniczym. Nie zawsze jest to łatwe i nie każde dziecko uczy się w tym samym tempie co kolega, koleżanka z klasy.

Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom klasy 2c zostały zorganizowane  warsztaty pod hasłem: Moje emocje – Co mogę zrobić, gdy wszystko idzie źle?

Tematyka warsztatów została dobrana z uwagi na problemy pojawiające się w klasie przy wykorzystaniu materiałów Uniwersytetu Dzieci. Uczniowie  mogli w myślach prześledzić,  jaki był ich poprzedni tydzień, co ciekawego ich spotkało, co się wydarzyło. Szukaliśmy odpowiedzi, kto odczuwał złość, kto nie mógł się czegoś doczekać, kto coś zgubił itp.

Na podstawie fragmentu filmu „W głowie się nie mieści” oraz wykładu i prezentacji o emocjach dzieci rozpoznawały emocje, odgrywały scenki i dzieliły się z innymi w jakich sytuacjach wspomniane emocje im towarzyszą. Wszyscy uczestniczyliśmy w ćwiczeniu: „Jak położyć kij na podłodze.” Miało ono ukazać umiejętności współpracy w grupie. Przytoczone zostały sytuacje, które są sposobem na radzenie sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Na koniec, każdy otrzymał pozytywną informację zwrotną o sobie samym. Ostatnie ćwiczenie sprawiło dzieciom najwięcej radości i wyzwoliło bardzo pozytywne uczucia.

Aleksandra Leśna – Rybarczyk

Skip to content