sekretariat@sp2.czarnkow.pl | 67-255-22-83
szkola
1
2
3

Warsztaty na wydziale Leśnym i Technologii Drewna

           

1 kwietnia uczniowie klas VIII wzięli udział w  warsztatach w ramach porozumienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka. Tym razem gościliśmy na wydziale Leśnym i Technologii Drewna. Zostaliśmy przywitani przez Prodziekana prof. dr hab. Edwarda Roszyka. Następnie pani dr inż. Agata Stachowiak-Wencek  przeprowadziła wykład na temat „Ekologii i Ochrony Środowiska”. Młodzież dowiedziała się, jakie problemy wywołują zanieczyszczenia powietrza, jaki jest naturalny skład powietrza itp. Po wykładzie ósmoklasiści zostali podzieleni na 3 grupy warsztatowe i wykonywali różne doświadczenia. Poznali różnice pomiędzy drzewem a drewnem, osobiście przekonali się, ile waży najlżejsze i najcięższe drewno na świecie, a także z dużym sukcesem podjęli próbę napicia się wiśniowego napoju przez kawałek drewna (skoro drzewo pije wodę przez drewno, to dlaczego uczeń miałby nie spróbować tej sztuczki z wiśniowym napojem). Ponadto dokonali min. oznaczania rozpuszczalności składników drewna w rozpuszczalnikach organicznych w laboratorium chemicznym. Dowiedzieli się także, jak zrobić papier czerpany. A podczas zajęć z penami 3D „wyczarowywali” różne niewielkie przedmioty.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni. Myślę, że zdobyta wiedza zaowocuje w przyszłości.

Izabela Skrzypczak-Szutowicz

 
Skip to content